MENTÁLIS EGÉSZSÉG - 2024. október 10.
Ma van a MENTÁLIS EGÉSZSÉG VILÁGNAP-ja.
De mi is az a mentális egészség?
Kicsit úgy érzem, hogy a hiányát könnyebb leírni mint a jelenlétét megfogalmazni. A minden napokban azt érzem, hogy ez egy vékony jég amit folyamatosan egyensúlyozva lehet csak megtartani. Abszolút tudatosság kell hozzá, legalábbis nálam ez így működik. Mindenesetre számomra ez egy fontos téma. És hogy én miért így működöm, arról mesélek nektek! Azt úgyis szeretitek.
A szüleim súlyosan traumatizált családba születtek. Árvaság, szegénység, éhezés, elhanyagoltság, függőségek. Kiszolgáltatott gyermekkoruk után, nagyon fiatalon találtak egymásra. Egymásba kapaszkodva, a boldogságukat a másiktól várva indultak el az élet rögös útján, tele frusztrációval, szorongással és megfelelési kényszerrel. Kevés mintájuk volt arra, hogy hogyan lehet szeretni és szeretve lenni. Egyáltalán nem volt mintájuk arra, hogy milyen egy teljes család apával és anyával és mik a szülői szerepek, hogy hogyan lehet kiállni magukért és egymásért. Mégis belevágtak, félelmeikkel küzdve, egy jobb élet reményében és igyekeztek maguk mögött hagyni a múltat. Próbálkoztak, legjobb tudásuk szerint. Sokkal jobban, mint amit a saját családjukban megtapasztaltak! A feszültségoldásra azonban az alkoholt használták. Nem volt ez ritkaság abban az időben, a mértékben lehetett különbség. Aztán ittasan gyakran veszekedtek és időnként a tettlegességig fajultak a dolgok.
Nehéz volt így felnőnöm, de sokáig az gondoltam, hogy ez a természetes és más családok is így működnek.
…
Kamaszként a saját, leendő családomról álmodoztam! Tudtam, hogy majd más lesz! Én jobban fogom csinálni! Kerültem minden függőséget okozó szert és igyekeztem józanul élni. Aztán fiatal felnőttként - a családi mintát követve, - hamar lettem édesanya. Nem ittam, nem dohányoztam, sportoltam. Figyeltem az egészséges táplálkozásra és biztos voltam abban, hogy az én családi életem más lesz, ha hátat fordítok a függőségeknek. A saját hiányaimat kompenzálva működtem anyaként és én is másoktól vártam, hogy szeressenek. Teltek az évek, az élet pedig osztotta a pofonokat, én pedig igyekeztem állni a sarat, mígnem azt éreztem, összeomlok. Szembesültem azzal, hogy ha a múlttal nem foglalkozom, attól az még nem tűnik el.
A tagadásból végül szembenézés lett. A győri Szenvedélybetegek Hozzátartozóinak Csoportja volt az a hely, ahol ráeszméltem, hogy szükséges dolgozni magamon. Még akkor is, ha fájdalmas és hosszadalmas.
Addigra már hívő ember voltam és azt hiszem, enélkül kibírhatatlan lett volna, amit akkoriban átéltem.
Meg kellett értenem, hogy ki vagyok és hogy a traumák, melyeket cipelek, feldolgozásra várnak. El nem tűnnek, de idővel megtanulhatok együtt élni velük és a sok fájdalmas történet végül belső erőforrássá válhat.
Aztán jött a gyerekeim sportélete, az hogy elkezdtem futni és a sport mentáltréneri képzés. Jöttek a HR képzések, ezt pedig követte a sport coach képzés és azután sem álltam meg itt. A mai napig tanulok folyamatosan. Valójában pedig az egész az önmunkáról szól. Az pedig csak hab a tortán, hogy azóta a saját fejlődésemmel másoknak is segíteni tudok.
Bátorítani szeretnélek Téged is, hogy vágj bele, dolgozz magadon! Amit ma megtehetsz magadért, az a körülötted lévők életére is kihatással lesz! Megtörhetsz régi mintákat, ami pedig a gyerekeid, unokáid életét is képes lesz megváltoztatni.
A mentális egészség világnapján szeretném, hogy lásd, a változás képessége a TE kezedben van! Élj hát vele, mert a jövő Benned és általad él!
#mentálisegészségvilágnapja #mentálisegészség #mentáliserő #hit #béke #egyensúly #önismeret #szeretet #bátorság #segítés #támogatás #önfejlesztés #mintatörés #felépülés #coaching #mentalcoaching #társfüggőség